Chceli by ste sa každú noc vyspať do ružova a ráno vstať aktívni a produktívni, aby ste vykročili z postele tou pravou nohou? Vplýva na to viacero vecí – dobrý matrac, kvalitný vankúš, ale aj umiestnenie postele. Kam ju teda podľa starodávneho učenia feng šuej umiestniť?
Hlavne ďaleko od kuchyne
Čínske umenie feng šuej má niekoľko teórií o tom, kde by mala a kde by nemala byť posteľ v dome umiestnená. Najlepšie je umiestniť posteľ v zadnej časti domu, kde sú miestnosti tichšie a pokojnejšie. Vyberte miestnosť, ktorej okná nie sú situované k hlavnej ceste. Ak bývate v dome, určite neumiestňujte posteľ a ani spálňu nad garáž, aktívnu zónu (kúpeľňa, izba tínedžera či iné miestnosti, kde sú členovia rodiny aktívni aj v noci) alebo kuchyňu. Sporák totiž hromadí zlú energiu, ktorá ovplyvňuje spánok a podporuje zdravotné problémy.
Vyplňte priestor medzi čelom postele a stenou
Ak máte pri spaní tesne za sebou stenu, získate pocit istoty a výhodu sedenia chrbtom k stene – prázdny priestor medzi čelom postele a stenou totiž podľa feng šuej vedie k nestálosti a nestabilite. Čelo postele by tiež nemalo byť opreté o stenu susediacu s kúpeľňou alebo s toaletou. A ak nechcete spať ako v rakve, nikdy nespite nohami smerom k dverám.
Zabudnite na police a zrkadlá
Do spálne určite nepatrí žiadne zrkadlo. Núti vás totiž vnímať každý váš pohyb, čo vás zasa núti byť v pozore. Rovnako ráno ako prvé uvidíte svoj odraz, čo môže narušiť váš štart do nového dňa. Nad hlavu si nedávajte ani žiadne police, knižnicu alebo luster, podvedome môžete získať pocit nebezpečenstva. Ideálne je umiestniť posteľ v spálni v dostatočnej vzdialenosti od dverí v takom uhle, aby ste hneď mali prehľad, keď do miestnosti niekto vstúpi. Logicky by sa teda nemala priamo dotýkať dverí. A nezabudnite ani na úložný priestor pod posteľou, ktorý by sa nemal stať úložiskom zbytočností. Patria tam výlučne vankúše, prikrývky, deky či posteľná bielizeň.